Stary Platon...
Poznań, dnia 1989-06-28
„Stary Platon...”
- Jak Jego Świętobliwość z pewnością wie, nie studiowałem Platona. Ogólny zarys Jego filozofii zarysowano mi +/- w 1970, może 1971 roku na pierwszym roku Wydziału Chemii Politechniki Poznańskiej.
- Jak Jego Świątobliwość może wie, Uczelni nie ukończyłem.
- Wiem, że Mistrz w Grecji miał głosić, iż człowiek ogląda jedynie i d e e, jakby cienie w jaskini, gdy odwrócony jest tyłem do Słońca. - Więc człowiek poznaje, ogląda jedynie i d e e ...
- Jeżeli Bóg to Byt: - Samo - Się - Myślący, Rozum Absolutny, Rozumoświadomość, „konwencje naukowe", „ziemskie życie", to wykwity - wspaniałe osiągnięcia PAN - INTELEKTU. W rozumie powstały idee, konwencje naukowe, np.: astronomia, paleontologia, antropologia, geologia, medycyna, chemia, filologia, religie - choć te ostatnie może należałoby ustawić na czele.
- Widać, że Bóg ma zdolność t r a n s f o r m a c j i, przeistaczania idei, konwencji naukowych w np.: o b r a z y, wyobrażenia, poglądy, które ulegają p r oj e k c j i do J a ź n i. Następuje swoiste p o d s t a w i a n i e treści do Jaźni. - W chemii istnieje pojęcie s u b s t y t u c j i (np. nukleofilowej) tj. podstawianie konkretnych grup atomów do większej całości, przy czym powstaje nowy związek. Tak więc poglądy, „obrazki", wyobrażenia, podstawiane są siłą woli i zdolności Pana do Jaźni.
Idee podlegają transformacji (np. w obrazy) i projektowane do Jaźni. Do Świadomościorozumu podstawiane są konkretne treści, czy wyobrażenia, które uprzednio wykoncepowane były w drodze Rozumowej.
- Istnieje tu jeszcze jedna zasadnicza sprawa:
Stary Platon prawdopodobnie wiedział, że człowiek istnieje niejako obiektywnie, samodzielnie.
W tej tu optyce człowiek nie jest podmiotem, lecz został również wyimagowany i siłą woli Stwórcy umieszczony w Jego Jaźni, czyli istnieje subiektywnie.
- Względem Boga - i w Nim.
Țakże w „przypadku Człowieka", następuje projekcja idei „o człowieku" do Jaźni, umieszczenie go w Rozumoświadomości - tak, jak multum innych treści. Treść treści nie jest równa - wyobrażenie nie równe obrazowi, obrazek nie równy prostej myśli. W I D M O Ś W I A D O M O Ś C I O W E „u pojedynczego człowieka" jest nader misterne i skomplikowane - a zróżnicowane. Jedne treści ugruntowane są bardzo głęboko - pewność, przekonanie, inne są bardzo ulotne, a mogą być silne - np. indukcja stanów seksualnych, inaczej jest gdy „człowiek wie" - że widzi, inaczej gdy wie - że słyszy, czy czuje.
- Jawi się wyobrażenie o b r a z u z t w a r d o ś c i ą -w świadomości. - Jak pisałem WIDMO ŚWIADOMOŚCIOWO-ROZUMOWE, do którego przypisany jest pojedynczy człowiek jest nader skomplikowane, złożone i zróżnicowane, np. co do głębokości, przekonania, natężenia, napięcia, tego, co jak się potocznie przyjmuje „rejestrują zmysły".
T r a n s f o r m a c j a idei np. obrazy.
-I c a s u s: również człowiek jest wyimaginowany, tkwi w Jaźni - nie jest podmiotem, istnieje subiektywnie d I a B o g a i u B o g a.
- Stary Platon - Arystoteles - Kant - Tęczar.
Z przyjemnością powyższe Jego Świętobliwości przedstawiając
Andrzej Tęczar